See Innanen on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "la",
"3": "Innocentius"
},
"expansion": "Latin Innocentius",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "",
"3": "-nen"
},
"expansion": "+ -nen",
"name": "suf"
}
],
"etymology_text": "From vernacular forms of Latin Innocentius + -nen.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Innanen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innanen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Innasiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Innasetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Innaseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innastani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Innasikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Innasettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Innasesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innastesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Innasiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Innasettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Innasemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innastemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Innasiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Innasettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Innasenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innastenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Innasiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Innasettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Innasensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innastensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Innaseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Innasikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Innasiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Innasettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Innanen",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Innanen",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Inna",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish nainen-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish surnames",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -nen",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"word": "Innala"
}
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"id": "en-Innanen-fi-name-hajgpkas",
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈinːɑnen/"
},
{
"ipa": "[ˈinːɑ̝ne̞n]"
},
{
"rhymes": "-inːɑnen"
}
],
"word": "Innanen"
}
{
"derived": [
{
"word": "Innala"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "la",
"3": "Innocentius"
},
"expansion": "Latin Innocentius",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "",
"3": "-nen"
},
"expansion": "+ -nen",
"name": "suf"
}
],
"etymology_text": "From vernacular forms of Latin Innocentius + -nen.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Innanen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innanen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Innasiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Innasetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Innaseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innastani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Innasikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Innasettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Innasesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innastesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Innasiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Innasettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Innasemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innastemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Innasiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Innasettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Innasenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innastenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Innasiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Innasettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Innasensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innastensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Innaseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Innasikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Innasiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Innasettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innasineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innasinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Innanen",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Innanen",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Inna",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nainen-type nominals",
"Finnish proper nouns",
"Finnish surnames",
"Finnish terms derived from Latin",
"Finnish terms suffixed with -nen",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/inːɑnen",
"Rhymes:Finnish/inːɑnen/3 syllables"
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈinːɑnen/"
},
{
"ipa": "[ˈinːɑ̝ne̞n]"
},
{
"rhymes": "-inːɑnen"
}
],
"word": "Innanen"
}
Download raw JSONL data for Innanen meaning in All languages combined (20.1kB)
{
"called_from": "luaexec/683",
"msg": "LUA error in #invoke('debug', 'error', 'Invalid source given for fi-stats-surname') parent ('Template:error', {1: 'Invalid source given for fi-stats-surname'})",
"path": [
"Innanen",
"Template:error",
"#invoke",
"#invoke"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "proper noun",
"title": "Innanen",
"trace": "[string \"Module:debug\"]:307: Invalid source given for fi-stats-surname"
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.